Bebeklerde Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
401 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunları arasında kulak ağrısı yer almaktadır. Bu ağrının en bilinen nedeni ise genellikle orta kulak iltihabıdır. Çoğunlukla bebekler kulak ağrısı olduğunda ellerini sürekli kulaklarına götürürler ve sık ağlarlar. Bundan dolayı her anne baba en az bir kere bebeğini bu şikayetten ötürü doktora götürmektedir.

Bebeklerde Kulak Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Bebekler kulakları ağrısında huzursuz olurlar. Düzenli uyuyamazlar, şiddetli şekilde ağlayıp bağırırlar. Özellikle yatırıldıkları anda ağrının etkisiyle birlikte ağlama ve bağırma şiddeti de artmaktadır. Çünkü yatıldığı anda kulakta bulunan iltihap diğer organlara baskı yaparak bebeği rahatsız etmektedir.

Kulak ağrısı olan bebekler sürekli kulakları ile oynarlar, elleri sürekli yüzlerinde olur. Bunun yanı sıra sürekli başlarını iki yana sallarlar. Çünkü ağrı nedeniyle bebeklerde duyma kaynaklı sorunlar meydana gelmektedir. Buna ek olarak bazı bebeklerde kulak ağrısı belirtisi olarak sarı ya da beyaz renkte kulak ağrıları da görülebilir. Bebeklerde iştah azalması, hafif dereceli ateş ya da çiğnenecek yiyecekleri istememe gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısının Nedenleri

Bebeklerde kulak ağrısı nedenleri içerisinde ilk sırada iltihap yer alır. Orta ya da dış kulak iltihabı bebeklerde kulak ağrısına yol açmaktadır. Bu iltihap genellikle grip, soğuk algınlığı, alerjik reaksiyon, kirli havuza ya da suya girme, kulak çubuğu ile dış kulak kanalına girme gibi nedenlerden görülmektedir.

Bebeklerde kulak ağrısına yol açan diğer nedenlere bakıldığında ağız ve çene ağrıları, boğaz enfeksiyonu, süt dişinin çıkması, kabakulak, sigara içilen ortamda bulunulması, kulağa yabancı bir cisim sokulması, bebeğin altı aydan daha az süreyle anne sütü alması, çarpma ve yaralanmalardır. Özellikle bebeğin altı aydan az emzirilmesi bağışıklık sistemini zayıflatarak kulak ağrısı haricinde başka hastalıkların görülmesini de tetiklemektedir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Ve Tedavisi

Hafif dereceli kulak enfeksiyonları kendi kendine geçerken ileri dereceli kulak enfeksiyonlarında doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanır. Enfeksiyonun yoğunluğuna bağlı olarak ağrı şiddeti de değişmektedir. Bazı doktorlar antibiyotik yerine ağrı kesici tedavisi de uygulamaktadır. Hangi tedavinin tercih edileceği bebeğin ağrı durumu ile alakalıdır.

Bebeklerde kulak ağrısını azaltmak için bebek ağrı olmayan kulağının tarafına yatırılabilir. Ağrıyan kulağın üzerine sıcak kompres yapmak da ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Kulağa damlatılan birkaç damla bitki yağı da kulaktaki iltihabın hafiflemesini sağlar. Özellikle bir iki damla ılık zeytinyağı kulak ağrısını geçirmek için oldukça etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın