Bebeklerde Kulak Ağrısı ve Tedavisi

yorumsuz
349 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Ağrısı ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Henüz bünyelerinin yeterince bağışıklık kazanmaması gibi sebeplerden kaynaklı olarak, bebeklerin sürekli olarak uğraştıkları sağlık problemleri olabilir. Bunlardan birisi de bebeklerde görülen kulak ağrılarıdır. Ancak bunu nasıl anlayabileceğinizi ve tedavisinin nasıl olacağını merak ediyorsanız, işte size bu yazımızda gerekli bilgileri aktarmaya çalışacağız. Bebeklerde kulak ağrısı ve tedavisi için sizlere bu yazımızın yardımcı olacağını görebileceksiniz.

Bebekler kulak ağrısının belirtileri nelerdir?

Bebeklerin yaşadıkları sağlık sorunlarını dile getirmeleri mümkün olmadığı için dikkatli davranmak gerekmektedir. Ağladıklarında, uykusuz kaldıklarında, şiddetli bir şekilde bağırdıklarında, normalin dışında bir durum olduğunu anlamak gerekmektedir. Kulak ağrısı yaşadıklarında, yatırdığınız yöne göre daha şiddetli bir şekilde tepki gösterebilirler. Çünkü kulak iltihabının denge organlarına daha fazla baskı yapması nedeniyle yatay pozisyonda durduklarında daha büyük tepkileri göstereceklerdir.

Bununla birlikte başlarını iki yana sallıyorlarsa ve kulağından akıntı geliyorsa, bu durumla beraber ateşlenmeler, iştah kayıpları ve yiyecekleri kabul etmeme gibi durumları görülecektir. İşte sizler de böyle bir etkiyi gördüğünüzde hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Bebeklerde kulak ağrısı nedenleri nelerdir?

Bebeklerinizde dış veya orta kulağın iltihaplanması neticesinde kulak ağrısı görülebilir. Östaki borusunun yeterince gelişmemiş olması, iltihaplara ve enfeksiyonlara karşı daha açık olduklarını göstermektedir. Aynı zamanda temiz olmayan ortamlarda bulunması ve banyo yaptırdığınız suların kirli olması da iltihaplara zemin hazırlayacaktır. Eğer bebeğinizin kulağını kulak çöpü gibi malzemelerle temizlemeye kalkışmışsanız, bu bebeğiniz için büyük sağlık sorunlarına zemin hazırlayacaktır.

Diğer nedenleri ise boğazının enfeksiyon kapması, sigara içilen ortamlarda kalması, kısa süreli emzirilerek bağışıklık sisteminin güçsüz kalması ve ağız, çene gibi bölümlerde meydana gelecek olan ağrılardır.

Bebeklerde kulak ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde kulak enfeksiyonu genellikle kendi kendine geçecek olsa da, bazı durumlar tedavi gerektirebilir. İlk olarak nedeni belirlendikten sonra, buna yönelik olarak uygun tedavi yöntemleri gerçekleştirilecektir. Şiddetine göre ilaçların dozunu ve çeşitlerini ayarlayacak olan uzman doktorların kontrolünde harekete geçmeniz son derece önemlidir.

Böyle bir durumda aspirin vermeniz, Reye sendromu adı verilen ölümcül bir hastalığa yol açmaktadır. Bu nedenle de böyle bir durumdan kaçınmalı ve uzmanlardan fikir almadan kesinlikle kendi kendinize tedavi uygulamamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın