Bebeklerde Kepçe Kulak, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.059 görüntülenme
Bebeklerde Kepçe Kulak, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kepçe Kulak

Anne karnında oluşmaya başlayan bebeklerde kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması sebebiyle kulak kıvrımlarının normal düzeyde oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne doğru eğildiği vaziyettir. Bu durum doğuştan gelmektedir dolayısıyla hastalık olarak nitelendirilmez. Bazı bebeklerde tek kulakta görülen bu durum bazılarında ise iki kulakta birden meydana gelmektedir.

Genellikle insanlar kepçe kulak sorununun bebeklerde sonradan geliştiğini, bebeğin kulağının üzerine yatırılması ya da şapka, bere gibi kıyafetlerin takılması nedeniyle oluştuğunu düşünmektedir. Oysa böyle bir durum söz konusu değildir, kepçe kulak anne karnındaki süreçle ilgili bir durumdur. Kepçe kulak oluşumunun yaklaşık yüzde doksan beşlik kısmı genetik faktörlerle alakalıdır. Eğer anne babada böyle bir durum varsa çocukta da bunun görülme olasılığı son derece yüksektir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Ve Nedenleri

Normal kulaklarda kulak kepçesi ile kafa arasındaki uzaklık iki milimetreden fazla olmamalıdır. Ancak kepçe kulak durumunda bu uzaklık farklılık göstermektedir. Uzaklığın yanı sıra burun kanatları ile kulak kepçesinin de aynı seviyede olması gereklidir. Doğuştan kaynaklı nedenlerden kaynaklı bu eşitsizliklerde kepçe kulak problemi ortaya çıkmaktadır.

Kan içinde bulunan östrojen hormonu kulağın kıkırdak yapısının yumuşamasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise doğumdan sonra kulak önü kasları çekilmekte ve kulak kepçesi ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda ileri yaşlarda alınan darbe ya da travma da kulak kepçesine yol açmaktadır. Fakat bebeklerdeki kulak kepçesi doğuştan gelmektedir.

Bebeklerde Kulak Kepçesi Tedavisi

Bebeklerde kulak kepçesi tedavisi için erken teşhis oldukça önemlidir. Eğer doğumdan sonraki ilk yetmiş iki saat içerisinde bebeğe müdahale edilirse ameliyatsız tedavi mümkün hale gelir. Bu süre içerisinde anne karnında yumuşak olan kulak kıkırdağı aynı kalmaya devam eder. Yetmiş iki saatten sonra ise östrojen hormonu azalır ve kıkırdak sertleşmeye başlar. Bu nedenle doğumdan sonra bebeklerin kulağı özel tel ile ya da bantlar ile kafatasına tutturulur. Bu işlem bir veya iki ay boyunca devam ettirilir. Böylece kulağın açısını düzeltilerek ameliyata gerek kalmadan sorun çözüme kavuşturulur.

Bebeklerde Kepçe Kulak Nasıl Önlenir?

Bebeklerde kepçe kulak sorununu çözmek için yeni doğduğu sırada müdahale etmek gerekir. Eğer bu süre içerisinde herhangi bir işlem yapılmazsa bebek beş ya da altı yaşına gelene kadar beklenmelidir. Kulak gelişiminin tamamlandığı bu yaşlarda kepçe kulak cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre kepçe kulak tedavisi mutlaka okul çağından önce yaptırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın