Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur?

yorumsuz
671 görüntülenme
Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur?

Bebeğin kulağına ezan okumak, birçok anne ve baba tarafından merak edilen, önemli bir konudur. Bebeğin kulağına ezan okunması hadislerde yer almaktadır. Ayrıca en güzel sünnetlerden de biridir. Bu sünnet, kültürümüzün de ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Aile büyüklerinin de katılımı ile gerçekleştirilen bebeğin kulağına ezan okuma, bebek ve ailesi arasında bağ kurulması açısından da manevi önem taşımaktadır.

Hadise göre, bebeğin doğumunun ardından yedi gün içerisinde kulağına ezan okunması gerekmektedir. Ancak bazı hadislerde bebeğin doğumunun ardından üçüncü gün okunduğundan da bahsedilmektedir. Bebeğin kulağına ilk yedi gün ezan okunması unutulursa bir daha kulağına ezan okunmaz diye düşünülmemelidir. Uygun bir vakitte okunması yerindedir.

Bebeğin Kulağına Nasıl Ezan Okunur?

Bebek yastık ya da benzeri rahat edebileceği, yumuşak bir yüzeye yatırılıp, kucağa alınır. Ezanı okuyacak olan kişi bilgisine ve ilmine güvenilen bir hoca ya da evin en büyük erkeği olabilir. Bu kişilerin yanında bebeğin babası da kulağına ezan okuyabilir. Ezanı okuyacak kişi, bebeğin kulağına ezan okumaya başlamadan önce abdest almalıdır. Ardından kelime-i şehadet getirmeli ve besmele çekerek, bebeği rahatsız etmeyecek bir şekilde sağ kulağına ezanı okur. Sağ kulağına ezan okuduktan sonra sol kulağına kamet okunmalıdır.

Kamet şu şekilde okunur:

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Eşhedû en lâ ilâhe illallah

– Eşhedû en lâ ilâhe illallah

– Eşhedû enne Muhammeden resulullah

– Eşhedû enne Muhammeden resulullah

– Hayya ale-salah

– Hayya ale-salah

– Hayya alel-felah

– Hayya alel-felah

– Kad kâmeti’s-salât

– Kad kâmeti’s-salât

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Lâ ilahe illallah

Kametin bitmesinin ardından ise bebeğin sağlıklı büyümesi, hayırlı işler yapması, hayırlı bir evlat olması, ailesine ve vatana millete hayırlı bir evlat olması için imanla dua edilir. Ardından bebeğin ismi söylenerek babasının kucağına verilir.

Bebeğin kulağına ezan okumada önemli noktalardan birisi de bebeğe koyulacak isimdir. Bebek için seçilecek isim Kuran’ı Kerim’de geçen bir isim olmalıdır. Eğer kamet ve ezan okuyan baba ise bebeği annesine vermelidir. Bebeğin kulağına ezan okunmasının ardından, ezan okunan ortamda bulunan diğer kişilere çay, lokum, şerbet, akide şekeri gibi yiyecek ve içeceklerden ikram edilir. Ayrıca sonrasında anne ve babanın şükür namazı kılması da hayırlı bir iştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın