Basınçtan Kulak Tıkanması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
439 görüntülenme
Basınçtan Kulak Tıkanması, Belirtileri ve Tedavisi

Basınçtan Kulak Tıkanması

Kulağımızın çalışma sistemi düşünüldüğünde, içerisinde muhteşem bir düzen ve yapılanma olduğunu görüyoruz. Öyle ki bir sesin saniye değeriyle bile tabir edemeyeceğimiz hızda iletilmesi, kulak içyapısındaki mükemmel uyumu gözler önüne seriyor.

Basınçtan Kulak Tıkanması Neden Olur?

Kulak zarlarımızın iç ve dış yapısında bir takım basınç farklılıkları oluşabilmektedir.  Bu basınç farklılıkları beraberinde basınçtan kaynaklanan kulak tıkanmasına sebep olur.

Kulağımızda bulunan sistemde, Orta kulaktaki basınç oranı, vücut dışındaki hava basıncı ile aynı düzeydedir. Yutkunma ve esneme durumlarında, Orta kulağın boğaz ve burnumuzun bağlantısından oluşan Östaki borusu açılır ve buradaki hava basıncı kulak zarının her yerine eşit şekilde yayılır. Bu durumda havanın orta kulak içerisine ve dış tarafına akışı sağlanır.  Bu hususta Östaki borusunun etkisi ortadan kaldırılırsa hava basıncı ve kulak zarının dış tarafında bulunan basınç farklı olacağı için de kulak tıkanıklığı kaçınılmaz olur.

Basınçtan dolayı kulak tıkanıklığı durumuyla birçok kişi karşılaşabilmektedir. Özellikle bu tıkanıklık, basıncın değiştiği uçuş, dalış ya da yüksek yerlerde bulunurken yaşanır.  Aynı zamanda kişilerde burun tıkanıklığı problemi varsa basınçtan kaynaklanan kulak tıkanıklığı da görülebilir.

Basınçtan Kulak Tıkanması Belirtileri Nelerdir?

Kişiler, baş dönmesi sorunu yaşıyorlarsa, kulak tıkanıklığı söz konusu olabilir. Kulağımız, bedenimizdeki dengeyi sağladığından tıkanma durumu baş dönmesi problemini beraberinde getirecektir. Kulak içerisinde, rahatsız eden bir durum veya herhangi bir ağrı hissediliyorsa, bunun yanında işitme kaybı oluşmaya başladıysa basınçtan kaynaklanan bir tıkanıklık söz konusu olabilmektedir.

Basınçtan Kulak Tıkanması Sorununun Tedavisi Nasıl Olur?

Kişiler, kendi durumlarını gözlemlemeli ve kendilerinde bir takım belirtileri tespit etmelidir. Ortaya çıkan belirtiler basınçtan kaynaklanan kulak tıkanıklığına işaret ediyorsa bir hekime başvurarak muayene olabilirler.

Basınçtan kaynaklanan kulak tıkanıklığı sorununu yaşamamak için, bir takım önlemler alınması mümkün.

Basınç dozunu hafifletmek adına sakız çiğnenebilir. Nefes alınıp, burundan nefes verilmesi ile basınç dengesi sağlanabilir. Bunların yanı sıra uçakta bulunurken, özellikle uçağın kalkışı ve inişi sırasında uyumamaya özen göstererek, bolca nefes egzersizleri yapılabilir.

Yaşanan hava akışının, yani ağız ve burundan gelen ve giden hava akışının oranının düzgün olması dengeyi sağlayacağı için, herhangi bir tıkanıklık yaşanması söz konusu olmaz. Bir takım önlemlerle yaşadığımız tıkanıklık problemlerini ortadan kaldırabiliriz.

Bir hekime başvurmamız şart değildir. Ancak, kulak tıkanıklığı giderilmediği takdirde kulak ağrılarına, iltihabına sebep olacağı için en kısa sürede sorunumuzu halletmeye çalışmalı ya da bir hekime giderek çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanmasına başvurmalıyız

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın