Bademcik Şişmesi Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
691 görüntülenme
Bademcik Şişmesi Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Kulak Ağrısı

Bademcik şişmesi genel olarak bakteriler ya da virüsler nedeniyle meydana gelmektedir. Bakteriler vücutta hızlı bir şekilde yayılmakta ve beslenme ile ilgili güçlüklere sebep olmaktadır. Bademciklerin şişmesi antikor üretiminin azaldığı manasına gelmektedir. Buna ek olarak bu hastalarda yutkunma güçlüğü ve ateşlenme ortaya çıkmaktadır. İleri seviyeli bademcik şişmeleri ise kulak ağrısına yol açmaktadır.

Hastalığı kısa süre içerisinde atlatabilmek için vücut direncinin artırılması gerekmektedir. Aynı zamanda aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyeceklerin, içeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Bu sayede bademcik şişmesinin ilerlemesi önlenmekte, kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Bakteriler ve virüsler hızlı çoğaldığından dolayı gerekli önlemler alınmalıdır.

Kulak Ağrısı Belirtileri

Kulak ağrısı denilince genelde ilk çocuklar akla gelse de bu ağrı türü yetişkinlerde de görülmektedir. Özellikle ikincil kulak ağrısı bademcik iltihabından dolayı ortaya çıkmaktadır. İltihap durumunda şişme, kızarıklık, kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Bademcik Şişmesi Ve Kulak Ağrısı Nedenleri

Badem şişmesi ve kulak ağrısı nedenleri incelendiğinde bunlar içerisinde en önemlisi akut sinüzittir. Burun deliğinde iltihaplanma ile ortaya çıkan bu hastalık genellikle uzun sürmekte ve ağrı şeklinde kendini belli etmektedir.

Bademcikte iltihaptan kaynaklı ortaya çıkan şişmelerde bu duruma ek olarak boğaz ve kulakta şiddetli ağrı görülmektedir. Özellikle yutkunma esnasında hastada rahatsız edici bir ağrı ortaya çıkmaktadır.

Kulak enfeksiyonu ve soğuk algınlığı da kulak ağrısının nedeni olarak belirtilmektedir. Kulak enfeksiyonu genellikle çocuklarda görülürken soğuk algınlığı ise ağırlıklı olarak kış aylarında görülmektedir. Bu hastalıkların tedavi edilmemesi beraberinde kulak ve boğaz ağrısını getirmektedir.

Kulak Ağrısı Ve Bademcik Şişmesinin Tedavisi

Bademcik şişmesinin ve kulak ağrısının altında yatan pek çok neden bulunmaktadır. Bundan dolayı hastalığın altında yatan nedenini incelenmesi ve ona göre tedavi uygulanması gerekmektedir. Eğer soğuk algınlığı kaynaklı bademcik şişmesi ve boğaz ağrısı varsa bunun tedavisi için ilaç ya da doğal tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Kulak ağrısı ve bademcik şişmesi için doğal tedavi yöntemleri içerisinde sarımsak ilk sırada yer almaktadır. Bilindiği üzere sarımsak doğal antibiyotik özelliğine sahiptir. Özellikle susam yağı ile birlikte karıştırılıp tüketildiğinde daha da etkili hale gelmektedir.

Sıcak içecekler de şişmeyi azaltıcı ve ağrıyı kesici etki yapmaktadır. Özellikle bitki çayları bu açıdan oldukça etkilidir. Ancak kişi düzenli ilaç kullanıyorsa bitki çayı içmeden önce mutlaka doktora danışması ve onay alması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın