Antibiyotikli Kulak Damlası, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
1.439 görüntülenme
Antibiyotikli Kulak Damlası, Kullanımı ve Faydaları

Antibiyotikli Kulak Damlası

Dış ve orta kulak da meydana gelen rahatsızlıkların çabuk iyileşebilmesi için ve kulak yolunun yumuşayabilmesi amacıyla antibiyotikli kulak damlası kullanılır.

Dış kulağa damlatılan antibiyotikli kulak damlaları kulak kanalında ilerleyerek kulak zarı tarafına gelir. Kulak zarında bir sorun olmadığı müddetçe antibiyotikli kulak damlaları sadece dış kulağa etki etmektedir. Orta kulak ise kulak zarından sonra ki bölgede yer alır. Kulak zarında her hangi bir hasar olması durumunda damlatılan antibiyotikli kulak damlası orta kulağa da ulaşmaktadır. Dış kulak iltihapları, zarda delinme olan orta kulak iltihapları, kulakda ki mantarlar, kulakda ki kirin temizlenmesinde ve dış kulak yolu egzaması gibi hastalıkların tedavisinde antibiyotikli kulak damlası kullanılmaktadır.

Antibiyotikli Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Antibiyotikli kulak damlasının kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Antibiyotikli kulak damlası kullanılmadan önce mutlaka eller temizlenmelidir. Kulak damlasının içerisinde bulunan kullanım kılavuzu mutlaka okunmalıdır. Kulak damlaları kesinlikle ağız yolu ile alınmamalıdır. Ayrıca antibiyotikli kulak damlalarının belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır ve bu süreyi aşmamak gerekir.

Antibiyotikli kulak damlalarını kulak temizliğinde kullanmak isteyenler ise önce bir doktora danışmalı, doktor tavsiye ederse ona göre kullanmalıdır. Çünkü kulak zarınızın her hangi bir hassasiyeti olup olmadığını ve kulak zarınız da delik bulunup bulunmadığını muayene olmadan kendi kendinize bilmeniz mümkün değildir.

Antibiyotikli kulak damlasının kullanımı ise şu şekildedir;

Kulak damlalarını kullanmadan önce şişeyi çalkalamanız gerekmektedir. Daha sonra damlanın damlatılacağı kulak yukarı bakacak konumda, baş yan tarafa yatırılmalı ve damla damlatılmalıdır. Damla damlatıldıktan sonra bir kaç dakika bu pozisyon bozulmadan beklenmelidir.

Antibiyotikli Kulak Damlasının Faydaları

Antibiyotikli kulak damlası dış ve orta kulakta oluşan bir çok hastalığa karşı fayda sağlamaktadır. Kulak üzerinde oluşan mantarların iyileşmesi için antibiyotikli kulak damlaları kullanılmaktadır. Ayrıca kulakta ki bir çok enfeksiyona karşı da kulak damlalarının faydası bulunmaktadır. Dış kulak yolunda oluşan deri hastalıklarının tedavisi için de antibiyotikli kulak damlaları tercih edilmektedir. Antibiyotikli kulak damlaları bir çok bakteriye karşı etkilidir. Bu nedenle antibiyotikli kulak damlası kullanımı kulağın çeşitli miktoplardan korunmasını da sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın