Ani Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
422 görüntülenme
Ani Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kulak Çınlaması

Kulak, insanların sahip olduğu en önemli organlardan biridir ve işitme organıdır. Dış çevreden alınan seslerin, iç kulaktan içeri geçerek beyin tarafından yorumlanması ve değerlendirilmesi ile işitme oluşur. Kulak içerisinde bulunan tüm yapıların her birinin işitme konusunda ayrı ayrı görevi bulunmaktadır. Bu yapıların herhangi birinde oluşan aksaklıklar sonucu işitme konusunda bazı sorunlar yaşanabilir.

Genellikle kulağa alınan darbeler sonucunda bazı hasarlar oluşur. Bunun sonucunda da ani kulak çınlaması görülebilir. Çok önemli bir durum olan bu soruna dikkat edilmesi ve ihmal edilmemesi gerekir.

Ani Kulak Çınlaması Nedenleri ve Belirtileri

Ani kulak çınlaması birçok farklı sebepten kaynaklı olabilir. Genellikle kulağa alınan bir darbe sonrası veya aşırı yüksek sesle müzik dinleme sonucu oluşur. Ani kulak çınlamasının sebepleri iyi bilinmeli ve bu durumda neler yapılacağı da bilinmesi gerekir. Eğer sebepler ve ne yapılacağı iyi bilinmezse ani kulak çınlaması tekrar edebilir.

Ayrıca ani kulak çınlaması sorunu yaşamı olumsuz yönde etkileyeceğinden erken tedbir almak gerekir. Aksi takdirde bu durum daha farklı kulak hastalıklarını da beraberinde getirebilir. Ani kulak çınlaması özel durumlarda yaşanan bir sorun olup, buna neden olan etkenlerin neler olduğu çok dikkatli bir şekilde araştırılmalı ve bilinmelidir. Aniden heyecanlanmaya sebep olan bir durumla karşılaşılması sonucu, aşırı gürültülü ortamlarda bulunmak, kişinin başından çok mutlu bir olay geçmesi ya da çok kötü bir olay geçmesi, stres, kaygı, heyecan, aşırı yorgunluk ve halsizlik hallerinde ani kulak çınlaması görülür.

Ani Kulak Çınlaması Tedavisi

Sürekli ani kulak çınlaması rahatsızlığı duyanların bir hekime başvurması gerekir. Ani kulak çınlaması hastalığının tedavisi çok zor bir hastalık olduğundan, sorunu erkenden önlemek gerekir. Ani kulak çınlaması hastalığının altında yatan sebep iyice araştırılmalı, işitme kaybı testi yapılmalı ve hastaya durum ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Bundan sonra uygulanacak tedavi yöntemi iyice araştırılmalı ve tedaviye ondan sonra uygun bir şekilde başlanmalıdır.

Hastalara öncelikle psikolojik destek verilerek, sabırlı olmaları ve günlük yaşamlarına devam etmeleri istenmelidir. Egzersiz ve düzenli beslenme önerilmelidir. Ani kulak çınlamasına sebep olan olay hakkında doktoru bilgilendirmek, doktorun tedavi yöntemini ona göre düzenlemesini sağlayacaktır. Ani kulak çınlamasından korunmak için, gürültülü yerlerden uzak durmak ve yüksek sesli müziğe maruz kalmamak gerekir, tuz azaltılmalıdır, sigara, kolalı içecekler ve kahve aşırı tüketilmemelidir, stres, kaygı ve heyecandan uzak durmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın