Ani Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
554 görüntülenme
Ani Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kulak Ağrısı

Kişilerde kulak ağrısı sorunu çeşitli faktörler bağlı olarak gelişmektedir. Kişinin sağlığını tehlikeye atabileceği gibi,  hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, kulak ağrısı yaşayan kişilerin bu konuda bilinçlenmesi ve tedbirini erkenden alması gerekir. Bunun yanı sıra ani olarak gelişen kulak ağrılarında da bilinçli olmalıdır. Bir kişinin ani kulak ağrısı çekmesinin nedenleri çok çeşitlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ani kulak ağrısına karşı nasıl davranılacağını bilmek gerekir. Bunu bilmek aniden gelişen kulak ağrısı için nasıl bir önlem alınacağını belirlemeye yardımcı olur. Kulak ağrısı, kulaktan kaynaklanan bir ağrı olabileceği gibi, baş ve boyun bölgesindeki herhangi bir durumdan dolayı da oluşur. Bu nedenle kulakta herhangi bir sorun bulunmaması durumunda bu ağrı farklı bölgelerde araştırılmalıdır.

Ani Kulak Ağrısının Sebepleri

Kişilerin sosyal yaşamını etkileyen ani kulak ağrıları, kişilere zor anlar yaşatabilir. Genelde bu durum kişinin darbe alması sonucu oluşmaktadır. Bu yüzden, kişilerin bu darbelere karşı daha dikkatli olması gerekir. Bu şekilde ani kulak ağrılarının önüne geçilebilir. Bazen de psikolojik sebeplerden dolayı ani kulak ağrıları ve çınlamaları oluşabilir.

Kişinin gündelik hayatta her sorunu kafasına takması psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olur. Bunun sonucu olarak ani kulak ağrısı yaşarlar. Bu sebeple kişilerin psikolojik problemlere ve dolayısı ile ani kulak ağrılarına sebep olacak sorunları kafalarına takmaktan kaçınmaları gerekir. Ayrıca, enfeksiyonlar, yüzücü kulağı, sinüs, diş ve boğaz ağrıları, alerjiler, uçak seyahatlerinde gelişen basınç travmaları, kulak zarının çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesi veya yırtılması, kulak kirinin aşırı birikmesi, çene kemiğinde oluşan sorunlar, dişlerde meydana gelen iltihaplanmalar, kulak kanalında oluşan egzamalar gibi sebeplerle de ani kulak ağrısı oluşur.

Ani Kulak Ağrısını Dindirmenin Yolları

Ani kulak ağrısı olduğunda kişi önce kendi kendine yapabileceği bazı uygulamalar ile bu ağrıyı dindirebilir. Öncelikle dik oturulmalıdır, sakız çiğnemek, esnemek, kulak kepçeleriyle hafif hafif oynamak, daha önceden ısıtılmış bir havlunun kulağa konması ağrıyı hafifletir. Kulağa hiçbir yabancı cisim sokulmaması, duş esnasında kulağa su kaçırmamaya özen gösterme, bulunulan odayı havalandırmak, kulakları rüzgârdan korumak için dışarı çıkarken bir şal yardımıyla kulağı korumak, sigara ve sigara dumanından uzak durmak, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak ve bol bol dinlenmek gerekir. Kulak ağrısının 12 saatten fazla sürmesi durumunda bir doktora başvurmak gerekir.

Ani Kulak Ağrısı Tedavisi

Ani kulak ağrısı yaşayan kişilerin bunun sebebini araştırmaları gerekir. Daha önceden bilinçlenmeleri, bu duruma karşı nasıl bir yöntem uygulanacağı konusunda tedbir alınmasını sağlar. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan kişi, doktoruna danışarak bunun nedenini araştırması gerekir. Bunun yanı sıra eğer ani kulak ağrısı ve çınlaması sorunu sık sık kişiyi rahatsız edecek düzeydeyse ameliyat gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın